6 H+ (aq) + 2 MnO4- (aq) + 5 H2C2O4 (aq) --> 10 CO2 (g) + 2 Mn2+ (aq) + 8 H2O (l
ID: 1001152 • Letter: 6
Question
6 H+ (aq) + 2 MnO4- (aq) + 5 H2C2O4 (aq) --> 10 CO2 (g) + 2 Mn2+ (aq) + 8 H2O (l)
(a) What species is oxidized in the reaction? ______________________
(b) What species is reduced in the reaction? ______________________
Suppose a 0.193 g sample of a compound containing oxalate ion is titrated to an endpoint with 23.8 mL of 0.0200 M KMnO4.
(c) What is the mass of C2O42- (MM = 88.0 g/mol) in the sample?
(d) What is the % mass of C2O42- in the sample?
(e) If the theoretical % mass of C2O42- in the compound is 53.8%, what is the % purity of this sample?
(f) What is the oxidation state of Fe in the complex ion, [Fe(C2O4)3]3-?
(g) What is the abbreviated electron configuration of Fe in the complex ion?
(h) The oxalate ion is a medium field ligand stronger than halides but weaker than water. How many unpaired electrons would you predict in a high-spin configuration?
(i) What is the correct name of K3[Fe(C2O4)3]?
Explanation / Answer
a) Carbon get oxidised (C+3 to C+4)
b) Mn get reduced (Mn+7 to Mn+2)
c) The no. of moles of titrant KMnO4 is added, n = 0.23 Lit * 0.20 M = 0.000476 moles. calculated using formula (M=n/V)
According to the balanced equation 2 moles of KMnO4 reacts ---------------> 5 moles of C2O4
So 0.000476 moles --------------------------------> ???
0.00119 moles of C2O4 = 0.00119 mole * 88 gr/mole = 0.1047 gr of C2O4
d) % of mass of C2O4 = (mass of C2O4 / mass of sample)* 100 = (0.1047/0.193)* 100 = 54.2 %
e) % purity = (yielded/ theoritical)* 100 = (54.2/53.8) * 100 = 100.8 %
f) Fe oxidation state is +3, 3 oxalate ions are having -2 charge each and overall charge is -3.
x+ 3(-2) = -3 ==> x=+3.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.