Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The bonding in iron (III) nitrite is Ionic only Covalent only Metallic and coval

ID: 1001269 • Letter: T

Question

The bonding in iron (III) nitrite is Ionic only Covalent only Metallic and covalent Ionic and metallic Ionic and covalent For questions 13-15, consider the chemical reaction that occurs when 50 g of dinitrogen tetroxide (N_2O_4, 92.02 g/mol) reacts with 47.5 g of hydrazine (N_2H_4, 32.06 g/mol) to produce nitrogen gas and water. N_2O_4(l) + 2N_2H_4(l) rightarrow 3N_2 (g) + 4H_2 O(l) If the reaction produces 30 g of nitrogen gas, what is the percent yield of this reaction? 16.9% 65.7% 31.3% 48.2% How many moles of excess reagent are left over after the reaction has run to completion if the percent yield of the reaction was 100%? 0.94 1.09 0.39 1.48 If the reaction is run at STI* and the yield is 54%, what is the maximum volume of N_2 formed (in liters)? 36.5 liters 19.7 liters 21.5 liters 39.8 liters The density of gold is 19.3 grams/cm^3. Which equation below represents the of this density to units of nanograms/m^3? Density (ng/m^3) = 19.3 Times 10^-9 Times 10^6 Density (ng/m^3) = 19.3 Times 10^-9 Times 10^2 Density (ng/m^3) = 19.3 Times 10^9 Times 10^2 Density (ng/m^3) = 19.3 Times 10^-9 Times 10^6 Consider the molecular orbital diagram of O_2 with a bond order of 2. How many must be added to the O_2 molecule to reduce the bond order to zero. 4 electrons 3 electrons 2 electrons 1 electron

Explanation / Answer

12. (e) ionic and covalent

13. (b)

2N2H4 + N2O4 3N2 + 4H2O

N2O4 moles = 50/ 92.02 = 0.5434

N2H4 moles = 47.5/ 32.06 = 1.482; required moles of N2H4 =  0.5434 X2 = 1.0868

N2O4 is the limiting substrate

so, produced N2 gas moles = 3 X 0.5434 = 1.63 moles

produced N2 gas mass theoritically (100%) = 1.63 X28 = 45.65 g

Actually produced N2 gas mass = 30 g

percentage of yield = 100/ 45.65 X 30 = 65.71%

14. (c)

the remaining N2H4 moles = 1.482 - 1.0868 = 0.395 moles

15. (b) 19.7 L

100% yield in above reaction = 1.63 moles of N2 gas production

moles of N2 gas produced if yield of reaction is 54% = 0.8802 moles

At STP, the produced N2 gas volume = 0.88 X 22.4 L = 19.712 L

16. (d)

17. (a) 4 electrons need to add to make its bond order zero.

Best wishes.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote