Suppose your unknown mixture was composed of 20.1% sodium chloride, 38.4% sand a
ID: 1005124 • Letter: S
Question
Suppose your unknown mixture was composed of 20.1% sodium chloride, 38.4% sand and the remaining percentage was calcium carbonate. Describe how you would prepare 5.00 g of this mixture: you must first enter the masses of the components based on the percent listed above and then write a procedure that includes these masses so someone else could prepare this unknown sample from your description.
a.) Mass of NaCl (g)
b.)Mass of SiO2 (g)
c.) Mass of CaCO3 (g)
Use the text area below to enter a procedure for preparing 5.00 g of your assigned mixture:
Suppose your unknown mixture was composed of 20.1% sodium chloride, 38.4% sand and the remaining percentage was calcium carbonate. Describe how you would prepare 5.00 g of this mixture: you must first enter the masses of the components based on the percent listed above and then write a procedure that includes these masses so someone else could prepare this unknown sample from your description.
a.) Mass of NaCl (g)
b.)Mass of SiO2 (g)
c.) Mass of CaCO3 (g)
Use the text area below to enter a procedure for preparing 5.00 g of your assigned mixture:
Explanation / Answer
To prepare a mixture of NaCl (20.1%), sand (38.4%) and CaCO3 (41.5%)
With total mass = 5 g
a) Mass of NaCl = 0.201 x 5 = 1.005 g
b) Mass of SiO2 = 0.384 x 5 = 1.920 g
c) Mass of CaCO3 = 0.415 x 5 = 2.075%
So we would to mix 1.005 g of NaCl, 1.920 g of sand and 2.075 g of CaCO3 to prepare a 5 g mixture as required.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.