An aqueous solution of 15.7 M ammonia, NH3, has a density of 0.892 g/mL. The per
ID: 1005153 • Letter: A
Question
An aqueous solution of 15.7 M ammonia, NH3, has a density of 0.892 g/mL. The percent by mass of NH3 in the solution is?
An aqueous solution is 22.0% by mass silver nitrate, AgNO3, and has a density of 1.22 g/mL. The molarity of silver nitrate in the solution is?
Match the following aqueous solutions with the appropriate letter from the column on the right.
Explanation / Answer
1) 15.7 M means , 15.7 mol NH3 present in 1 liter solution.
mass of solution = 1000*0.892 = 892 grams
mass of solute = 15.7*17 = 266.9 grams
percent by mass = 266.9/892*100 = 29.92%
2) 22 grams of AgNO3 present in 100 grams solution.
volume of solution = 100/1.22 = 81.96 ml
molarity = (22/169.87)*(1000/81.96) = 1.58 M
3)
1. B
2. C
3. A
4. D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.