Item 23 Imagine you mix 50.0 mL of 2.00 M solution of CaBr 2 with 70.0 mL of 2.5
ID: 1005879 • Letter: I
Question
Item 23
Imagine you mix 50.0 mL of 2.00 M solution of CaBr2 with 70.0 mL of 2.50 M solution of AgNO3.
Part A
Write the balanced chemical equation for the reaction.
(be sure to include the state of each component)
~~~~
Part B
Which reactant is the limiting reactant?
~~~~~~
Part C
What mass of AgBr will be produced?
````````````````````````````````````````````````````
27.2 mL of 1.70 M NaOH is needed to titrate a 50.0 mL sample of H2SO4 to equivalence.
Part A
Write the balanced chemical equation for the reaction.
Part B
What is the concentration of the H2SO4?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Item 21
A 17.5 L container holds 125 grams of O2 gas:
Part A
What is the pressure (in atm) if the temperature is 24°C?
~~~~~~~~~~~
Part B
What would the pressure be if the temperature increases to 100°C?
~~~~~~~~~~~~~~
Item 20
Part A
What is the molarity of a 0.65 L solution that contains 135g of NaCl?
~~~~~~~~~~~~~~
Item 12
Part A
A 20.0 L metal container holds N2 gas with a pressure of 5.00 atm at 20.0°C. The metal container can withstand pressures of 25.5 atm before it explodes. What is the maximum temperature (in °C) the gas can reach before the metal container will fail?
~~~~~~~~
Item 9
Part A
An experiment requires 75.0 mL of a 1.25 M NaOH solution. What mass of NaOH will you need to prepare the required solution?
~~~~~~~~~~~~
Item 6
Consider the reaction: ____Al + ____Fe2O3 ____Al2O3 + ____Fe
Part A
Balance the equation.
Write the coefficients from left to right, separated by commas. For example: 1,2,3
~~~~~
Part B
If you start with 53g of Al and 123g of Fe2O3, what is your limiting reactant?
~~~~~~~~
Part C
How many grams of Fe can you make?
~~~~~~~~~~~
Part D
If you do the experiment in lab and produce 63.2 g of Fe, what is your percent yield?
~~~~~~~~~~~
For the reaction shown, find the limiting reactant for each of the following initial amounts of reactants.
2Na(s)+Br2(g)2NaBr(s)
Part A
4 mol Na, 4 mol Br2
Express your answer as a chemical formula.
~~~~~~
Part B
1.8 mol Na, 1.4 mol Br2
Express your answer as a chemical formula.
~~~~~
Part C
2.5 mol Na, 1 mol Br2
Express your answer as a chemical formula.
~~~~~~
Part D
12.0 mol Na, 6.9 mol Br2
Express your answer as a chemical formula.
~~~~~~~~
Explanation / Answer
CaBr2 + 2AgNO3 -----> 2AgBr + Ca(NO3)2
number of moles of CaBr2 = 50 * 2/1000 = 0.1
number of moles of AgNO3 = 70 * 2.5/1000 = 0.175
1 mole of CaBr2 reacts with 2 moles of AgNO3
0.1 moles of CaBr2 reacts with 0.1*2 = 0.2 moles of AgNO3
so AgNO3 is limiting reagent.
2 moles of AgNO3 produces 2 moles of AgBr
so the AgBr moles = 0.175
mass of AgBr = 0.175 * 188 = 32.9 g
2NaOH + H2SO4 ------> Na2SO4 + 2H2O
M1V1/n1 = M2V2/n2
27.2*1.7/2 = M2*50/1
concentration of H2SO4 M2 = 0.4624
PV = m/MW*R*T
P *17.5 = 125/32 * 0.0821 *(24+273)
P = 5.442 atm
P * 17.5 = 125/32 * 0.0821 * (100+273)
P = 6.8355 atm
M = mass/MW *1/V in L
M = 135/58.5 * 1/0.65
Molarity M = 3.5503
P1/T1 = P2/T2 at constant volume
5/(20+273) = 25.5/T2
T2 = 1494.3 K beyond this temperature the container will explode.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.