1.How many moles of H 2 SO 4 are there in 200 mL of 0.1 M H 2 SO 4 ? 2.How many
ID: 1006612 • Letter: 1
Question
1.How many moles of H2SO4 are there in 200 mL of 0.1 M H2SO4?
2.How many grams of H2SO4 are dissolved in 200 mL of 5.0 M H2SO4? (The molar mass of H2SO4 is 98 g.)
3. 4.9 g of H2SO4 is dissolved in 0.5 L water. What is the molarity of the solution? (The molar mass of H2SO4 is 98 g.)
4.
A 300 mL of 0.3 M HCl solution is mixed with a 300 mL of 0.5 M HCl solution. What is the molarity of the final solution?
5.How many liters of a 0.1 M HCl solution react completely with 0.4 L of a 0.2 M NaOH solution?
A 300 mL of 0.3 M HCl solution is mixed with a 300 mL of 0.5 M HCl solution. What is the molarity of the final solution?
Explanation / Answer
1. Moles=200×0.1/1000=0.02
2. mass=200×5×98/1000=98g
3. Molarity=moles/volume=(4.9/98)÷0.5=0.1M
4. Molarity=(300×0.3+300×0.5)÷600=0.4M
5. Volume=(0.4×0.2)÷0.1=0.8L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.