What is the wavelength of light is centimeters having a frequency of 1.5 Times 1
ID: 1006816 • Letter: W
Question
What is the wavelength of light is centimeters having a frequency of 1.5 Times 10 s^-1? (The speed of light is 3.00 Times m/s.) 2.0 Times 10^-10 2.0 Times 10 5.0 Times 10^-9 5.0 Times 10^11 4.5 Times 10^28 Which of the following scientists first postulated that the sharp lines in the emission spectra of elements were caused by electrons going from high energy levels to low energy levels? Bohr Pauli de Broglie Hund Rutherford What is the wavelength of light emitted when the hydrogen atom undergoes a transition from n = 5 to n = 2? (R_H = 2.180 Times 10^-18 J) 663 nm 833 nm 546 nm 521 nm 434 nm Which quantum number distinguishes the different shapes of the orbitals? n l m_s m_l any of theseExplanation / Answer
12. c = v*wavelength
3*10^8 = 1.5*10^18*x
x = wavelength = 2*10^-10 m
answer: a
13. a
14. wavenumber = 109677((1/2^2)-(1/5^2))
wavelength = 1/23032.17 = 4.34*10^-5 cm = 434 nm
answer: e
15. b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.