What is the wavelength of light is centimeters having a frequency of 1.5 Times 1
ID: 1006821 • Letter: W
Question
What is the wavelength of light is centimeters having a frequency of 1.5 Times 10 s^-1? (The speed of light is 3.00 Times m/s.) 2.0 Times 10^-10 2.0 Times 10 5.0 Times 10^-9 5.0 Times 10^11 4.5 Times 10^28 Which of the following scientists first postulated that the sharp lines in the emission spectra of elements were caused by electrons going from high energy levels to low energy levels? Bohr Pauli de Broglie Hund Rutherford What is the wavelength of light emitted when the hydrogen atom undergoes a transition from n = 5 to n = 2? (R_H = 2.180 Times 10^-18 J) 663 nm 833 nm 546 nm 521 nm 434 nmExplanation / Answer
12)
we know that
wavelength (lamda) = speed of light (c) / frequency (f)
so
using the given values
lamda = 3 x 10^8 / 1.5 x 10^18
lamda = 2 x 10-10 m
now
we know that
1 m = 100 cm
so
lamda = 2 x 10-10 x 100 cm
lamda = 2 x 10-8 cm
so
the answer is b) 2 x 10^-8
13) the answer is a) Bohr
14)
we know that
energy of light emitted is given by
E = Rh [ (1/n1)^2 - (1/n2)^2]
using given values
E = 2.18 x 10-18 [ ( 1/4) - (1/25)]
E = 4.578 x 10-19 J
now
we know that
E= h x c / lamda
here
h = plancks constant = 6.626 x 10-34
c = speed of light = 3 x 10^8
lamda = wavelength
so
4.578 x 10-19 = 6.626 x 10-34 x 3 x 10^8 / lamda
lamda = 4.342 x 10-7 m
lamda = 434.2 x 10-9 m
we know that
1 x 10-9 m = 1 nm
so
lamda = 434.2 nm
so
the answer is e) 434 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.