A mixture of 60 mol % n-propylcyclohexane and 40 mol % n-propylbenzeneis distill
ID: 1007490 • Letter: A
Question
A mixture of 60 mol % n-propylcyclohexane and 40 mol % n-propylbenzeneis distilled through a simple distillation apparatus; assume that no fractionation occurs during the distillation. The boiling temperature is found to be 157 °C (760 torr) as the first small amount of distillate is collected. The standard vapor pressures of n-propylcyclohexane and n-propylbenzene are known to be 769 torr and 725 torr, respectively, at 157.3 °C. Calculate the percentage of each of the two components in the first few drops of distillate.
Explanation / Answer
PC = P°CxC
PC = 769 torr x .60
PC = 461.4 torr
PB = P°BxB
PB = 725 torr x .40
PB = 290 torr
Ptotal = 461.4 + 290 torr = 751.4 torr
XC = 461.4/751.4 = 61%
XB = 290/751.4 = 39%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.