A mixture of 60 mol % n-propylcyclohexane and 40 mol % n-propylbenzene is distil
ID: 898280 • Letter: A
Question
A mixture of 60 mol % n-propylcyclohexane and 40 mol % n-propylbenzene is distilled through a simple simple distillation apparatus; assume that no fractionation occurs during the distillation. The boiling temperature is found to be 157 C(760 torr) as the first small amount of distillate is collected. The standard vapor pressures of n-propylcyclohexane and n-propylbenezene are known to be 769 toor and 725 torr, respectively, at 157.3 c. Calculate the percentage of each of the two components in the first few drops of distillate.
Explanation / Answer
Answer:
Vapour pressure of n-propylcyclohexane = 769 torr
Vapour pressure of n-propylbenzene = 725 torr
Ptotal = 769+725
=1494 torr
=751 torr
Let x is the percentage of n-propylcyclohexane, then (1-x) will be the percentage of n-propylbenzene.
Ptotal =[(769*x)+725*(1-x) ]
1494=769x+725-725x
1494-725 = 44x
x = 769/44
Percentage of n-propylcyclohexane =17.477%
Percentage of n-propylbenzene = 100- 17.477 = 82.523%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.