Hydrogen peroxide can be prepared by the reaction of barium peroxide with sulfur
ID: 1010622 • Letter: H
Question
Hydrogen peroxide can be prepared by the reaction of barium peroxide with sulfuric acid according to BaO2(s)+H2SO4(aq)--->BaSO4(s)+H2O2(aq) How many milliliters of 4.75 M H2SO4(aq) are needed to react completely with 44.5 g of BaO2(s)?
Suppose we have a solution of lead nitrate, Pb(NO3)2(aq). A solution of NaCl(aq) is added slowly until no further precipitation occurs. The precipitate is collected by filtration, dried, and weighed. A total of 19.01 g of PbCl2(s) is obtained from 200.0 mL of the original solution. Calculate the molarity of the Pb(NO3)2(aq) solution.
Calculate the molarity of the Pb(NO3)2(aq) solution
Explanation / Answer
BaO2(s)+H2SO4(aq)--->BaSO4(s)+H2O2(aq)
no of moles of BaO2 = W/G.M.Wt = 44.5/169.33 = 0.26 moles
From balanced 1 mole of BaO2 react with 1 mole of H2So4
0.26 mole of BaO2 react with 0.26 moles of H2So4
molarity of H2SO4 = no of of mole/volume in L
4.75 = 0.26/volume in L
volume in L = 0.26/4.75 = 0.0547L = 54.7ml >>>> answer
Pb(NO3)2 +2 NaCl -------> PbCl2 + 2NaNO3
no of moles of PbCl2 = W/G.M.Wt = 19.01/278 = 0.068moles
From balanced equation 1 mole of Pb(NO3)2 gives 1 mole of PbCl2
0.068 moles of Pb(NO3)2 gives 0.068 moles of PbCl2
molarity = no of moles/volume in L
= 0.068/0.2 0.34M >>>> answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.