Consider the plot drawn below for the questions 1 and 2. When 0.7587 g of an all
ID: 1011896 • Letter: C
Question
Consider the plot drawn below for the questions 1 and 2. When 0.7587 g of an alloy is dissolved in a total volume of 50.0 mL, the absorbance of the solution at 690 nm, due to copper, is found to be 0.675. A 10.00 mL aliquot of the solution is titrated with 0.0392 M KSCN solution and 8 .25 mL of the KSCN solution is required to reach the end point. Calculate: the grams of copper present in the alloy sample the percent copper in the alloy the grams of silver in the aliquot the grams of silver in the alloy the percent silver in the alloyExplanation / Answer
1.
a. Cu by titration with KSCN = 0.0392 M x 8.25 ml x 5 x 63.546 g/mol = 0.102 g
b. percent Cu in alloy = 0.1202 x 100/0.7587 = 15.8%
c. grams of Ag in aliquot = (0.7587 - 0.102) = 0.1315 g
d. grams of Ag in alloy = 0.6567 g
e. percent Ag in alloy = 0.6567 x 100/0.7587 = 86.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.