Consider the pendulum shown at the right. It has the following characteristics:
ID: 1516558 • Letter: C
Question
Consider the pendulum shown at the right. It has the following characteristics: -T = 1.43 s -m = 0.211 kg : What is the value of the angular frequency (w) of the pendulum? Part B: What is the length (L) of the pendulum? Part C: How might the period of this pendulum be different if it were moved from Earth to the planet Volunteerius, where the acceleration due to gravity is four times higher than on Earth? It would be four times greater than it is on Earth. It would be twice a great than it is on Earth. It would be exactly the same as it is on Earth. It would be half as much as it is on Earth. It would be one quarter as much as it is on Earth.Explanation / Answer
given
T = 1.43 s
m = 0.211 kg
A) w = 2*pi/T
= 2*pi/1.43
= 4.39 rad/s
B) Apply, T = 2*pi*sqrt(L/g)
T^2 = 4*pi^2*L/g
==> L = T^2*g/(4*pi^2)
= 1.43^2*9.8/(4*pi^2)
= 0.508 m
C)
It would be half as much as it on Earth.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.