Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the pendulum shown to the right. It has the following characteristics:

ID: 1515071 • Letter: C

Question

Consider the pendulum shown to the right. It has the following characteristics:

-T= 1.43 s

-m=0.211 kg

... (SEE PICTURE. NEED ALL THREE PARTS. KEEP GETTING WRONG ANSWER!)

Consider the pendulum shown at the right. It has the following characteristics -T 1.43 s m -0.211 kg Answer the three questions below, using three significant digits. Part A: What is the value of the angular frequency ( pendulum? of the Number rad/s Part B: What is the length (L) of the pendulum? Number Im Part C: How might the period of this pendulum be different if it were moved from Earth to the planet Volunteerius, where the acceleration due to gravity is four times higher than on Earth? It would be four times greater than it is on Earth. It would be twice a great than it is on Earth. It would be exactly the same as it is on Earth. O O it would be half as much as it is on Earth. It would be one quarter as much as it is on Earth.

Explanation / Answer

given data
time period T = 1.3 s
m = 0.211 kg
Part A)
angular frequency
omega = 2*pi/T = 2*3.14/1.3 = 4.83 per sec
Part B)
length of the pendulum
T = 2*pi *sqrt(L/g)
1.3 = 2*3.14*sqrt(L/9.8)
0.420 m = L
PART C)
T1 = 1.3 s
T2 =?
g1 = g
g2 = 4*g
According to the time period
T1/T2 = sqrt(g2/g1)
1.3/T2 = sqrt(4g/g)

T2 = 1.3/2 = T1 / 2
It would be half as much as it is on Earth.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote