Calculate the mass (g) of potassium nitrate KNO_3 that is required to prepare 10
ID: 1012674 • Letter: C
Question
Calculate the mass (g) of potassium nitrate KNO_3 that is required to prepare 100.0 mL of 0.10 M KNO_3(aq). The solubility product constant for Mg(OH)_2(s) is 1.2 Times 10^-11. Calculate the s magnesium hydroxide in mol/L and in g/L. The concentration of Pb^2+ ions and of CO_3^2- ions in a saturated aqueous solution of PbCO_3 is 1.8 Times 10^-7 M. Determine K_sp of PbCO_3. Calculate its solubility in g/L and in g/100 mL. Determine the molar solubility of AgCl in (a) pure water and (b) 0.10 M NaCl(aq). The K_sp of AgCl is 1.8 Times 10^-10.Explanation / Answer
1 no of moles of KNO3 = Molarity * volume in L
= 0.1* 0.1 = 0.01 moles
mass of KNO3 = no of moles * gram molar mass
= 0.01*101 = 1.01 g
2. Mg (OH)2 ------> Mg+2 + 2OH-
s 2s
Ksp = [Mg+2][OH-]2
1.2*10-11 = s*(2s)2
1.2*10-11 = 4s3
3*10-12 = s3
s = 1.44*10-4 M
solubility of Mg(OH)2 1s 1.44*10-4 M = 1.44*10-4 mole/L
solubility of Mg(OH)2 1s = 1.44*10-4 mole/L * 58g/mole
= 8.352*10-3 g/mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.