Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the pH of the solution that results when 20.0 mL of 0.1610 M glycolic

ID: 1016341 • Letter: C

Question

Calculate the pH of the solution that results when 20.0 mL of 0.1610 M glycolic acid is (This problem requires values in your textbook's specific appendices, which you can access through the OWL_v2 MindTap Reader. You should not use the OWL_v2 References' Tables to answer this question as the values will not match.) diluted to 55.0 mL with distilled water. pH = mixed with 35.0 mL of 0.0920 M NaOH solution. pH = mixed with 35.0 mL of 0.150 M NaOH solution. pH = mixed with 35.0 mL of 0.150 M sodium glycolate solution. pH =

Explanation / Answer

Since I do not have access to the appendix (you couldn’t upload the same), I had to use the value of pKa from the internet.

Glycolic acid is a weak monoprotic acid having formula HOCH2CO2H, represented here as HA for simplicity. HA has pKa 3.83 at 25°C.

(a) 20.0 mL of 0.1610 M HA is diluted to 55.0 mL. Since HA is a monoprotic acid, we use the dilution equation as

V1*S1 = V2*S2 where V1 = 25.0 mL; S1 = 0.1610 M and V2 = 55.0 mL; therefore,

(20.0 mL)*(0.1610 M) = (55.0 mL)*S2

===> S2 = (20.0*0.1610)/55.0 M = 0.0585 M

HA dissociates as

HA (aq) <=====> H+ (aq) + A- (aq)

initial                                0.0585                      0              0

change                                 - x                       + x           + x

equilibrium                  (0.0585 – x)                 x             x

Ka = [H+][A-]/[HA] = (x)(x)/(0.0585 – x)

We make an assumption here; x << 0.0585 so that (0.0585 – x) 0.0585; Also, pKa = 3.83 ===> Ka = 10-3.83 = 1.479*10-4

Thus, 1.479*10-4 = x2/0.0585

===> x2 = 8.652*10-6

===> x = 2.941*10-3

pH = -log10[H+] = -log10(2.941*10-3) = 2.53 (ans)

(b) 35.0 mL 0.0920 M NaOH solution is added. Moles of NaOH added = (35.0 mL)*(0.0920 mole/L) = 3.22 mmoles

Moles of acid present in the original solution = (20.0 mL)*(0.1610 mole/L) = 3.22 mmoles

This is the equivalence point. The reaction occurring here is

HA (aq) + NaOH (aq) <=====> H2O (l) + NaA (aq)

initial                    3.22           3.22                                                0

change               - 3.22         - 3.22                                             + 3.22

equilibrium             0                 0                                                   3.22

Molarity of NaA = (3.22 mmoles)/(20.0 mL + 35.0 mL) = 0.0585

NaA is the conjugate base of the weak acid, HA and will establish equilibrium as

A- (aq) + H2O (l) <=====> HA (aq) + OH- (aq)

initial                    0.0585                                        0                0

change                   - x                                           + x             + x

equilibrium      (0.0585 – x)                                   x                x

Also, since OH- is generated, we must use Kb, the base dissociation constant. Since, Ka = 1.479*10-4, therefore,

Kb = 1014/(1.479*10-4) = 6.761*10-11 = (x)(x)/(0.0585 – x)

Again, we employ the small x approximation as above and get

6.761*10-11 = x2/0.0585 ===> x2 = 3.955*10-12

===> x = 1.989*10-6

pOH = -log10[OH-] = -log10(1.989*10-6) = 5.70

pH = 14 – pOH = 14 – 5.70 = 8.30 (ans)

(c) 35.0 mL of 0.150 M NaOH is added. Moles of NaOH added = (35.0 mL)*(0.150 mole/L) = 5.25 mmoles

We write the neutralization reaction as

HA (aq) + NaOH (aq) <=====> H2O (l) + NaA (aq)

initial                    3.22            5.25                                                0

change              - 3.22         - 3.22                                            + 3.22

equilibrium             0              2.03                                               3.22

We now have two bases present, OH- and A-. OH- is a much stronger base than A- and hence the pH of the mixture will be governed by OH-. Therefore, molarity of OH- in the mixture = (2.03 mmoles)/(20.0 mL + 35.0 mL) = 0.0369 M

pOH = -log10[OH-] = -log10(0.0369) = 1.433

pOH = 14 – pOH = 14 – 1.433 = 12.567 12.57 (ans)

(d) We now have a buffer solution. Moles of sodium glycolate added = (35.0 mL)*(0.150 mol/L) = 5.25 mmoles

Total volume of the solution = (20.0 mL + 35.0 mL) = 55.0 mL

Molarity of HA = (3.22 mmoles)/(55.0 mL) = 0.0585 M (we calculated the initial molarity of HA in part (b) above).

Molarity of sodium glycolate = (5.25 mmoles)/(55.0 mL) = 0.0954 M

We use the Henderson-Hasselbach equation as

pH = pKa + log10[sodium glycolate]/[HA] = 3.83 + log10(0.0954 M/0.0585 M)

===> pH = pKa + log10(1.631) = 3.83 + 0.212 = 4.042 4.04 (ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote