Calculate the pH of the solution that results when 15.0 mL of 0.1630 M benzoic a
ID: 1016310 • Letter: C
Question
Calculate the pH of the solution that results when 15.0 mL of 0.1630 M benzoic acid is (This problem requires values in your textbook's specific appendices, which you can access through the OWLv2 MindTap Reader. You should not use the OWLv2 References' Tables to answer this question as the values will not match.) diluted to 40.0 mL with distilled water. pH = mixed with 25.0 mL of 0.0978 M NaOH solution. pH = mixed with 25.0 mL of 0.160 M NaOH solution. pH = mixed with 25.0 mL of 0.160 M sodium benzoate solution. pHExplanation / Answer
a) FROM DILUTION LAW
M1V1 = M2V2
(15*0.163) = (40*M2)
M2 = 0.061 M
pka of benzoicacid = 4.204
pH = 1/2(pka-logC)
= 1/2(4.204-log0.061)
= 2.71
B) nO of mol of benzoicacid = 15/1000*0.163 = 0.00244 mol
nO of mol of NaOH = 25/1000*0.0978 = 0.00244 mol
at equivalencepoint
concentration of salt = 0.00244/0.04 = 0.061 M
pH = 7+1/2(pka+logC)
= 7+1/2(4.204+log0.061)
= 8.5
c) nO of mol of benzoicacid = 15/1000*0.163 = 0.00244 mol
nO of mol of NaOH = 25/1000*0.16 = 0.004 mol
concentration of excess NaOH = (0.004-0.00244)/0.04 = 0.039 M
pH =14-(-log(0.039)) = 12.6
d) nO of mol of benzoicacid = 15/1000*0.163 = 0.00244 mol
nO of mol of sodium benzoate = 25/1000*0.16 = 0.004 mol
pH = pka + log(salt/acid)
= 4.204+log(0.004/0.00244)
= 4.42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.