Calculate the pH of the solution that results from each of the following mixture
ID: 915483 • Letter: C
Question
Calculate the pH of the solution that results from each of the following mixtures.
Part A
160.0 mL of 0.23 M HF with 220.0 mL of 0.31 M NaF
Express your answer using two decimal places.
Part B
185.0 mL of 0.11 M C2H5NH2 with 285.0 mL of 0.22 M C2H5NH3Cl
Express your answer using two decimal places.
Calculate the pH of the solution that results from each of the following mixtures.
Part A
160.0 mL of 0.23 M HF with 220.0 mL of 0.31 M NaF
Express your answer using two decimal places.
pH =Part B
185.0 mL of 0.11 M C2H5NH2 with 285.0 mL of 0.22 M C2H5NH3Cl
Express your answer using two decimal places.
pH =Explanation / Answer
Part A
160.0 mL of 0.23 M HF with 220.0 mL of 0.31 M NaF
Here the total volume = 160.0+220.0 = 380.0 mL
Now molarity of HF=
160*0.23/380= 0.097 M
Molarity of NaF=
220*0.31/380 = 0.179 M
The pKa of HF = 3.17
Calculate the pH using the Henderson - Hasselbalch equation as follows:
pH = pKa + log ([salt]/[acid])
pH =- 3.17 + log ( 0.179/0.097)
pH = 3.17 + log 1.85
pH = 3.17 + 0.267
pH = 3.44
Part B
185.0 mL of 0.11 M C2H5NH2 with 285.0 mL of 0.22 M C2H5NH3Cl
Here the total volume = 185.0+285.0 =470.0 mL
Now molarity of C2H5NH2=
185*0.11/470= 0.0433 M
Molarity of C2H5NH3Cl =
285*0.22/470 = 0.1334 M
pKa for ethylamine or C2H5NH2 is 10.7
C2H5NH2 is a base, pKb = 3.3
The Henderson-Hasselbalch equation for basic buffer is
pOH = pKb + log[C2H5NH3+]/[C2H5NH2]
pOH = pKb + log 0.1334/ 0.0433
pOH = 3.3 + 0.489
pOH = 3.72 = 3.789
pH = 14-Poh
pH=14-3.789
=10.21
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.