a lab technician makes three successive 10.0ml to 100.0ml dilutions of a 0.97M s
ID: 1017913 • Letter: A
Question
a lab technician makes three successive 10.0ml to 100.0ml dilutions of a 0.97M stock solution of copper chloride, then adds 3.00 ml to a test tube tube initially containing 7.00 ml of an ammonia solution. what is the molarity of copper ions in the test tube? a lab technician makes three successive 10.0ml to 100.0ml dilutions of a 0.97M stock solution of copper chloride, then adds 3.00 ml to a test tube tube initially containing 7.00 ml of an ammonia solution. what is the molarity of copper ions in the test tube? a lab technician makes three successive 10.0ml to 100.0ml dilutions of a 0.97M stock solution of copper chloride, then adds 3.00 ml to a test tube tube initially containing 7.00 ml of an ammonia solution. what is the molarity of copper ions in the test tube?Explanation / Answer
first three successive dilutions are each 10:1 . So final concentration 0.97/1000 = 9.7*10-4 M
By the addition of 3ml to a test tube initialy containing 7ml of ammonia. So total dilution = 3ml + 7ml = 10ml
After dilution concentration of copper ion = 9.7*10-4 *3/3+7 = 2.91*10-4 M >>>> answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.