a lab class conducts a 1000 trial scattering probability experiment nine target
ID: 3207470 • Letter: A
Question
a lab class conducts a 1000 trial scattering probability experiment nine target marbles were used on 45.0 wide board oore window Save and Submit QUESTION 1 2.5 points Save Answer Alab class conducts a 1000 trial scattering probabilty experiment. Nine 9 target marbles were used on a 45.0am wide board.The marble diameter was calculated to be 1.48 cm. 1. How many hits were reoorded during the experiment? 2. lf the standard value for the marble diameter is 1.55 cm, what is the percent error in the experimental marble diameter?Explanation / Answer
1. Probability that it will be a hit = 1.48/45 = 0.0328
The number of trials = 1000
Hence the number of hits recorded during experiment = np = ~32
2.Standard varlue of marble diameter =
1.55 then error percent
= (1.55-1.48)/1.55
= 0.07*100/1.55
= 4.51% error
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.