Consider nicotinic acid, HC6H4NO2 (HNic Ka = 1.4x10^-5) and its conjugate base,
ID: 1021710 • Letter: C
Question
Consider nicotinic acid, HC6H4NO2 (HNic Ka = 1.4x10^-5) and its conjugate base, C6H4NO2^-1 (Nic^-1 Kb = 7.1x10^-10)
1. 40.0 mL of .575M HNic is titrated with .335 M KOH.
A. Caluclate the pH of the solution before titrating.
B. What is the pH of the solution halfway to the equivalence point
C. Calculate the pH after .050L of KOH has been added.
D. Calculate the volume of KOH required to reach the equivalence point
E. Calculate the pH of the solution at the equivalence point.
Thank you so much for your help!
Explanation / Answer
Given that; Kb = 7.1x10^-10
Ka= Kw/Kb
Ka= 1*10^-14/ 7.1*10^-10
Ka = 1.41 x 10^-5
a)
Ka= [H+][Nic-]/[HNic]
1.41 x 10^-5 = x^2 / 0.575-x
x = [H+]= 0.00327 M
pH = - log [H+]
pH = 2.49
B. What is the pH of the solution halfway to the equivalence point
At half equivalent point the concentration of acid = salt
pH = 4.85 + log salt/ base
=4.85
C. Calculate the pH after .050L of KOH has been added.
moles acid = 0.040 L x 0.575 M=0.023
moles OH- added = 0.005 L x 0.335 M
=0.001675
HC6H4NO2 + OH- = C6H4NO2- + H2O
moles acid = 0.023 - 0.001675
=0.021325
moles salt = 0.001675
total volume = 0.0450 L
[acid]= 0.021325 / 0.0450=0.474M
[salt]= 0.001675/ 0.0450=0.0372M
pH = 4.85 + log 0.0372/ 0.474
=4.85+ (-1.11)
=3.74
D. Calculate the volume of KOH required to reach the equivalence point
Consider nicotinic acid, HC6H4NO2 (HNic Ka = 1.4x10^-5) and its conjugate base, C6H4NO2^-1 (Nic^-1 Kb = 7.1x10^-10)
1. 40.0 mL of 0.575M HNic is titrated with .335 M KOH.
HNic + NaOH = NicNa + H2O
moles acid = 0.040 L x 0.575 M=0.023
reaction occurred 1:1 ratio so we need same number of base; 0.01725 moloe
volume of base in L = Number of moles / molarity
= 0.023 moles / 0.335M
= 0.068 L
E. Calculate the pH of the solution at the equivalence point.
moles NaOH = 0.051 L x 0.335 = 0.023
moles salt = 0.023
total volume = 0.108 L
[salt]= 0.023 / 0.091
=0.252 M
C6H4NO2- + H2O <-----> HC6H4NO2 + OH-
Given that; Nic^-1 Kb = 7.1x10^-10
Kb = x^2 / 0.252-x
7.1x10^-10 = x^/ 0.252
Due to small value of Kb we can write = 0.252-x= 0.252
X^2= 2.93*10^-11
x = [OH-]= 5.4x 10^-6 M
pOH = - log [OH-]
pOH = 5.26
pH = 14 – 5.26
=8.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.