What is the molarity of a solution prepared with 25 g NaCl in 650 ml solution? m
ID: 1021999 • Letter: W
Question
What is the molarity of a solution prepared with 25 g NaCl in 650 ml solution? mass 01 Nacl = 2 kg molar mass of uaCl = 58.5 g 1 mol if you were in the laboratory, how many ml of a 1200 M naOh stock solution would you need to prepare 750.0 ml of 0.200 m NaOh? 750 ml times 1l/1000ml = 750/1000 = 0.75l + Na- 2t 900 0-16 H - 1.0079 40 0.75 How many l of a 1.5 M glucose solution will contain 3, 0 moles? 1.5 m + 3.0 moles = 4.50L What is the concentration of a solution formed by dilution 125 ml of 12.0 M HCL solution to 850ml?Explanation / Answer
Solution :-
Q2) Given data
Mass of NaCl = 25 g
Volume = 650 ml = 0.650 L
Moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass of NaCl
= 25 g / 58.443 g per mol
= 0.428 mol
Molarity = moles/ volume in liter
= 0.428 mol / 0.650 L
= 0.66 M
Q3) Given data
Initial volume = ?
Initial molarity = 12.00 M
Final volume = 750.0 ml
Final molarity = 0.200 M
M1V1 = M2V2
V1 = M2V2/M1
V1= 0.200 M * 750.0 ml / 12.00 M
V1 = 12.50 ml
So the volume needed is 12.50 ml
Q4)Given data
Molarity = 1.5 M
Moles = 3.0 moles
Volume = ?
Molarity = moles / liter
liter = moles / molarity
liter = 3.0 moles / 1.5 mol per L
liter = 2.0 L
So the volume of glucose needed is 2.0 L
Q5) Given data
Initial volume = 125 ml
Initial molarity = 12.0 M
Final volume = 850 ml
Final molarity = ?
M1V1= M2V2
M2= M1V1/V2
M2 = 12.00 M* 125 ml / 850 ml
M2= 1.76 M
So the molarity of the diluted solution is 1.76 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.