What is the molarity of a solution that contains 10.66g of sodium sulfate dissol
ID: 1026609 • Letter: W
Question
What is the molarity of a solution that contains 10.66g of sodium sulfate dissolved in 250.0ml of solution? What is the mass of potassium dichromate present in 50.0mL. of a 0.105M solution? What volume of a 2.0M HCI solution must be diluted to produce 500.mL of a 0.125M HCl solution? What volume of a 0.225M HCI solution is required to neutralize (reactwith) 23.3g of Mg(OH)2? The balanced reaction is: 2 HCI(aq) + Mg(OH)2(s) 2 H2O() + MgCl2(aq) ead section 4.9, pages 159-165 before answering #s10 and 11 number of rach element in the following substances.Explanation / Answer
1) Molarity = (W/MW) (1000 / v in mL)
W = 10.66 g
MW = 142.04 g /mol
V = 250 mL
Molarity = (10.66 / 142.04) (1000 / 250)
Molarity = 0.30 M
2) Molarity = (W/MW) (1000 / V in mL)
Molarity = 0.105 M
W = ?
V = 50.0 mL
MW = 294.185 g /mol
0.105 = (W / 294.185) (1000 / 50.0)
0.00525 = W / 294.185
W = 1.54 g
mass of dichromate required = 1.54 g
3) according to dilution law
M1V1 = M2V2
M1 = 2.0 M , V1 = ?
M2 = 0.125 M , V2 = 500 mL
V1 = (M2V2 / M1)
V1 = (0.125 x 500 / 2.0)
V1 = 31.25 mL
31.25 mL 2.0 M HCl must be diluted to 500mL
4) moles of Mg(OH)2 = 23.3 / 58.32 = 0.40
0.40 x 2 = 0.80 moles must be added to neutralize given base
M = n/V
V = n /M
V = 0.80 / 0.225
V = 3.55 L
3.55 L HCl required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.