Calculate the weight of the buffers you will use to make thebuffers for Part A f
ID: 1023134 • Letter: C
Question
Calculate the weight of the buffers you will use to make thebuffers for Part A for all the buffer possibilities listed underprocedures in Part A, step 1. In other words, how many grams do youneed to make 100 mL of a 0.1 M buffer?
Buffer pKa1 pKa2 pKa3 formulawt.(g/mol)
Acetate 4.76 136.1
CAPS 10.4 221.3
Citrate 3.06 4.74 5.40 294.1
HEPES 7.55 238.3
Phosphate 2.12 7.21 12.32 142.0
Tricine 8.15 179.2
TRIS 8.3 121.1
Explanation / Answer
All buffers must contain the a weak acid and a conjugate base. they call it an acetate buffer. but it also contains acetic acid as well.
Let x be the molarity of Hac (acetic acid) and y be the molarity of acetate ac- ,The sum of the two equals to 0.1,( you want to make a 0.1M buffer).
According to henderson - hasslebach eqaution,
pH = pKA+ Log ( Ac- / Hac)
5.6=4.76 + log y/x
0.84= log y/x
10^0.84= y/x = 6.92 or y = 6.92 x, substitute the expression of y into our first equation.
x+y = 0.1
x+6.92x= 0.1
7.92 x = 0.1,
x=0.0126 M and y =0.1-x = 0.0874 M
Moles Hac needed = M Hac x L of solution = (0.0126) (0.100) = 0.00126 moles of Hac)
Moles ac needed = Mac - x L of solution = (0.0874) ( 0.100) = 0.00874 moles Ac = 0.00874 moles Nac
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.