Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at re
ID: 1326086 • Letter: C
Question
Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 2.9 eV .
Calculate their speed if they have a kinetic energy of 2.9 eV .
Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 3.9 keV .
Calculate their speed if they have a kinetic energy of 3.9 keV .
Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 7.0×1016 J .
Calculate their speed if they have a kinetic energy of 7.0×1016 J .
Explanation / Answer
a)voltage(v)=w/q=2.9v
b)v=sqrt(2*k.e/m)=sqrt(2*2.9*1.6*10-19))/9.1*10-31=1*10power6m/s
c)voltage(v)=w/q=3900v
d) v=sqrt(2*k.e/m)=sqrt(2*3.9*1.6*10-19))/9.1*10-31=1.17*10power7m/s
e)voltage(v)=w/q=4375v
f)v=sqrt(2*k.e/m)=sqrt(2*7*10-16))/9.1*10-31=3.8*10power7m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.