Aspirin (acetylsalicylic acid, MW= 180) is a weak acid with pKa of 3.5. If the a
ID: 1025069 • Letter: A
Question
Aspirin (acetylsalicylic acid, MW= 180) is a weak acid with pKa of 3.5. If the aolubility of the compound is 3g/l, what are the concentrations of the protonated and deprotonated forms of a saturated solution at pH 4.5?Show step by step and add explanation if possible.
Thank you. Aspirin (acetylsalicylic acid, MW= 180) is a weak acid with pKa of 3.5. If the aolubility of the compound is 3g/l, what are the concentrations of the protonated and deprotonated forms of a saturated solution at pH 4.5?
Show step by step and add explanation if possible.
Thank you. Aspirin (acetylsalicylic acid, MW= 180) is a weak acid with pKa of 3.5. If the aolubility of the compound is 3g/l, what are the concentrations of the protonated and deprotonated forms of a saturated solution at pH 4.5?
Show step by step and add explanation if possible.
Thank you.
Show step by step and add explanation if possible.
Thank you.
Explanation / Answer
Given molar mass of aspirin =180 gm
Solubility of compound is 3 g/ L
So calculate number of moles = weight of compound / molar mass = 3/180 =0.01667 moles
So molarity of given compound =number moles per volume in liter = 0.01667 / 1 = 0.01667 M
Molarity = 0.01667 M (is the concentration of protonated form)
Given Pka =3.5 so convert into Ka
Pka = -log Ka i.e. Ka = 10-PKa so we have
Ka = 10 -3.5 = 3.1622 x 10-4
Dissociation of aspirin is as follows
ASPH H+ + ASP¯
(Protonated) ( deprotonated)
Now expression for Ka is
Ka = [H+] [ASP¯] / [ ASPH ]
We know that the aspirin is monoprotic weak acid so [H+] = [ASP¯] so above equation becomes
Ka = [H+]2/ [ ASPH ]
3.1622 x 10-4 =[H+]2/ 0.01667
[H+]2 =5.27 x10-6
[ASP¯] = [H+] =2.29 x 10-3 M (deprotonated form )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.