Aspirin = C6H8O4. 1) How many moles of aspirin contain 5.0 * 10^24 atoms of carb
ID: 932007 • Letter: A
Question
Aspirin = C6H8O4. 1) How many moles of aspirin contain 5.0 * 10^24 atoms of carbon? 2) How many atoms of oxygen contain 7.50 g of aspirin?Please show work, thank you!!! Aspirin = C6H8O4. 1) How many moles of aspirin contain 5.0 * 10^24 atoms of carbon? 2) How many atoms of oxygen contain 7.50 g of aspirin?
Please show work, thank you!!! Aspirin = C6H8O4. 1) How many moles of aspirin contain 5.0 * 10^24 atoms of carbon? 2) How many atoms of oxygen contain 7.50 g of aspirin?
Please show work, thank you!!!
Explanation / Answer
1)
Aspirin = C9H8O4
molecular weight of aspirin = 180.2 g/mol
1 mole of aspirin contain 9 moles of carbon
1 mol of any substance contain -------------- 6.023 x 10^23 atoms
?? --------------- 5.0 * 10^24 atoms
moles of carbon = 5.0 x 10^24 / 6.023 x 10^23
= 8.3 moles
1 mol aspirin --------------- 9 moles of carbon
?? ----------------- 8.3 mol of carbon
moles of aspirin = 8.3 / 9 = 0.922
2)
moles of aspirin = 7.50 / 180.2
= 0.04162
1 mol aspirin contain ------------- 4 moles of oxygen
0.04162 mol -------------- ??
moles of oxygen = 4 x 0.04162 = 0.1665
1 mol of oxygen contain ------------- 6.023 x 10^23 atoms
0.1665 mol of oxygen contain ------------ ??
number of oxygen atoms = 6.023 x 10^23 x 0.1665
= 1 x 10^23 atoms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.