Chapter 17, Question 101 Your answer is incorrect. Try again From the standard r
ID: 1025779 • Letter: C
Question
Chapter 17, Question 101 Your answer is incorrect. Try again From the standard reduction potentials, identify reaction pair that is candidate for batteries that would produce more than 5 V of electrical potential under standard conditions. Select both half-reactions. O 0 O O 0 F2(g)+ 2e- 2F(aq) Na+(aq) + e- Na(s) Sn2+(aq) + 2e-Sn(s) o2(g) + 2H20() + 4e-40H-(aq) 2H3O+(aq) + 2e- H2(g) + 2H2O(/) Au3+(aq) + 3e- Au(s) Eo = 2.866 V E2.71 V Eo =-0.137 V . Eo= 0.401 V Eo = 0.000 V Eo = 1.498 V Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
E(cell) = E(cathode) - E(anode)
So for E > 5
E(Cathode) - E(anode) > 5
Only I and II will satisfy above relation.
Cathode F2 and Anode Na
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.