Chapter 16, Problem 022 A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 55
ID: 1795743 • Letter: C
Question
Chapter 16, Problem 022 A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 55.6 cm/s. The displacement of the particles of the string at x = 22 cm is found to vary with time according to the equation y = (6 cm) sin[1.7 - (4.3 s-1)E]. The linear density of the string is 4.3 g/cm. What are (a) the frequency and (b) the wavelength of the wave? If the wave equation is of the form y(x,t) = ym sin(kx - wt), what are (c) Ym (d) k, and (e) w, and (f) the correct choice of sign in front of w? (9) What is the tension in the string? Units Units (a) Number (b) Number (C) Number (d) Number (e) Number |Units Units Units () (9) Number | UnitsExplanation / Answer
a) f = w / 2 pi = 4.3 / 2 pi = 0.684 Hz
b) lambda = v / f = 55.6 / 0.684 = 81.2 cm
c) ym = 6 cm
d) k x = 1.7
k = 1.7 / 0.22 = 7.73 N/m
e) w = 4.3 s-1
f) negative
g) v = sqrt [T / mu]
T = v2 * mu = 0.5562 * 0.43
T = 0.133 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.