PROP 0621: Isolating the Components of a Three Component Mixture D) A sample of
ID: 1026056 • Letter: P
Question
PROP 0621: Isolating the Components of a Three Component Mixture D) A sample of a mixture with a total mass of 17.8333 g had a composition of 22.42 % sand, 47.77 % salt and the rest naphthalene. Calculate the mass of each component in grams. As always, show all work Mass of sand -, mass of salts , mass of naphthalene · X) In a jar of M&M; brand candy there were 46 red, 77 brown, 33 yellow and 56 greern candies. Calculate the % of each candy in the jar (note this is by number not by mass) , % brown % yellow 96 greens % red In the problem above, if each red weighed 1.230 g, each brown 1.740 g, each yellow 1.132 g and each green 2.4445 g what would be the % (bymass) of each color candy in the jar. Show all work xI) %red = % browns % yellow =- % green " -Explanation / Answer
Ans IX
Total mass of mixture = 17.8333 g
Mass % of sand = mass of sand x 100 / total mass
22.42/100 = mass of sand / 17.8333
Mass of sand = 0.2242 x 17.8333 = 3.9982 g
Mass % of salt = mass of salt x 100 / total mass
47.77/100 = mass of salt / 17.8333
Mass of salt = 0.4777 x 17.8333 = 8.5190 g
Mass % of naphthalene = 100 - 22.42 - 47.77 = 29.81 %
Mass % of naphthalene = mass of naphthalene x 100 / total mass
29.81/100 = mass of naphthalene / 17.8333
Mass of naphthalene = 0.2981 x 17.8333 = 5.3161 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.