A mixture of 4.94 g of 85.0% pure phosphine and 0.110kg of CuSO4 • 5H2O is place
ID: 1027139 • Letter: A
Question
A mixture of 4.94 g of 85.0% pure phosphine and 0.110kg of CuSO4 • 5H2O is placed in a reaction vessel. Calculate the mass of Cu3P2 with a 6.31% yield that would be produced in the reaction: 3 CuSO4 • 5H2O + 2PH3 -> Cu3P2 + 3H2SO4 + 15H2O A mixture of 4.94 g of 85.0% pure phosphine and 0.110kg of CuSO4 • 5H2O is placed in a reaction vessel. Calculate the mass of Cu3P2 with a 6.31% yield that would be produced in the reaction: 3 CuSO4 • 5H2O + 2PH3 -> Cu3P2 + 3H2SO4 + 15H2O 3 CuSO4 • 5H2O + 2PH3 -> Cu3P2 + 3H2SO4 + 15H2OExplanation / Answer
The mass of phosphine = (4.94 x 85) / 100 = 4.199 g
Number of moles of phosphine = 4.199 / molar mass
= 4.199 / 33.99
= 0.1235 mol
Number of moles of CuSO4.5H2O = 110 / molar mass
= 110 / 249.7
= 0.44 mol
0.44 mol of CuSO4.5H2O will require (0.44 x 2 ) / 3 = 0.293 mol of phosphine
So phosphine is the limiting reagent.
Now 0.1235 mol of phosphine will produce 0.1235/2 = 0.06175 mol of Cu3P2
So theoretical yield = 0.06175 x molar mass
= 0.06175 x 252.59
= 15.6 g
So the mass of Cu3P2 produced in the reaction = (15.6 x 6.31) / 100
= 0.98 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.