A mixture of 40 mL of methyl butyrate (MW+102.1 g/mol, d= 0.89 g/mL) and 10 mL o
ID: 884297 • Letter: A
Question
A mixture of 40 mL of methyl butyrate (MW+102.1 g/mol, d= 0.89 g/mL) and 10 mL of butyric acid (MW=88g/mol, d=0.96 g/mL) is distilled. Calculate the mole percent of each component and then answer these questions:
-What is the initial boiling point of this mixture?
-What is the composition of the vapor in equilibrium with this liquid?
-What is the composition of the initial condensate from simple distillation?
-Instead of a simple distillation, you set up a fractional distillation. Assuming three theoretical plates, what is the composition of the first fraction collected?
Explanation / Answer
methyl butyrate moles = 40*0.89/102.1 = 0.3486 mole
butyric acid moles = 10*0.96/88 = 0.109 mole
mole percent of methyl butyrate = 0.3486*100/0.3486+0.109 = 76.18 %
mole percent of butyric acid = 0.109*100/0.3486+0.109 = 23.82 %
The total pressure is P=Pa + Pb
methyl butyrate Pa = (0.3486*40/0.3486+0.109) (since vapour pressure of methyl btyrate= 40 mm Hg)
= 30.47 mm Hg
butyric acid Pb = (0.109*43/0.3486+0.109) (since vapour pressure of butyric acid = 43 mm Hg)
= 9.53 mm Hg
P=Pa + Pb = 30.47 + 9.53 = 39.99 mm Hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.