Answer all please A sample of gas is bubbled through water and collect at 25 C a
ID: 1027892 • Letter: A
Question
Answer all please
A sample of gas is bubbled through water and collect at 25 C and 735mmlHg. lf the total volume of gas collected is 5.4SL, how many moles of gas originally bubbled through the water? 7. 8. A balloon containing 2.75 mol of N2 ( reacts with 3.48 mol of H2 (a to form NHs ig). The balloon is at a constant pressure of 1.00atm and temperature of 76.2 C. What is the final volume of the balloon? 9. A 1.025g sample of naphthalene (Crohis) is combusted in a bomb calorimeter The calorimeter has a heat capacity of 5.70 kJ/ C and the temperature of the calorimeter goes from 25.8°C to 34.1. What is Alan for the combustion of naphthalene? 10. What is molar mass of a gas that has a volume of 113mL and has a mass of 0.171g? The gas has a pressure of 721torr and a temperature of 32°C. 11. If a sample of NO2 (g) effuses from a container in 43 seconds, how long will it take the same amount of Brz (e) to effuse under identical conditions? 12. What is urms for the following gases at 97.3°C? a. N2 b. He c. XeF6Explanation / Answer
Ans 7
Temperature T = 25 + 273 = 298 K
Pressure P = 735 mmHg x 1atm/760mmHg = 0.9671 atm
Volume V = 5.45 L
Gas constant R = 0.0821 L-atm/mol-K
From the ideal gas equation
Moles of gas
n = PV/RT
= 0.9671 x 5.45 / 0.0821 x 298
= 0.215 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.