The amount of heat ( q ) gained or lost by a substance (with mass m ) as its tem
ID: 1032288 • Letter: T
Question
The amount of heat (q) gained or lost by a substance (with mass m) as its temperature changes (T) depends on its specific heat capacity (Cp) according to the following equation.
q = Cp m T
The quality of industrial diamonds is determined in part by measuring the specific heat capacity, which is 0.5091 J/g·K for pure diamond. If the absorption of 28.22 J of heat by a 2.11 gdiamond sample of unknown purity causes its temperature to rise from 25.09°C to 74.08°C, is the diamond sample pure? Explain your reasoning.
Explanation / Answer
Given q=28.22 J
Given mass of diamond =2.11g
So temperature rise=(74.08-25.09)=48.99°c
So 28.22=2.11*cp*48.99=0.273 J/g.k=cp
So cp is less than 0.5091 so it's impure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.