A 45.70 g sample of solid antimony is initially at 611.00°C. If 6.128 * 10^3 J o
ID: 1033994 • Letter: A
Question
A 45.70 g sample of solid antimony is initially at 611.00°C. If 6.128 * 10^3 J of heat are added to the sample at constant pressure ( = 1 atm), which of the following is/are true? (Select all that apply.) The sample is a liquid. The sample is at a temperature greater than 631.00°C. The sample is at a temperature of 631.00°C. The sample is a gas. The sample is a solid in equilibrium with liquid.
(Select all that apply.)
The sample is a liquid.
The sample is at a temperature greater than 631.00°C.
The sample is at a temperature of 631.00°C.
The sample is a gas.
The sample is a solid in equilibrium with liquid.
Explanation / Answer
moles of antimony = 45.7 / 121.76 = 0.375
latent heat of fusion = 19.87 KJ/ Mole
so heat required for complete conversion into liquid = 0.375 * 19.87 = 7.457 KJ
given Heat = 6.128 KJ
so these is no complete conversion of antimony from solid to liquid so sample is a solid in equlibrium with liquid.
also the temperature is greater than 631.000 C because heat is given
so answer are
the sample is at the temperature is greater than 631.000 C
the sample is a solid in equlibrium with liquid.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.