A 45.9 g sample of a metal is heated to 95.2 C and then placed in a calorimeter
ID: 916271 • Letter: A
Question
A 45.9 g sample of a metal is heated to 95.2 C and then placed in a calorimeter containing 120.0 g of water (c=4.18 J/g C) at 21.6 C. The final temperature of water is 24.5 C. Which metal was used? (Please show work) a) c= 0.89 b) c= 0.45 c) c= 0.20 d) c= 0.14 A 45.9 g sample of a metal is heated to 95.2 C and then placed in a calorimeter containing 120.0 g of water (c=4.18 J/g C) at 21.6 C. The final temperature of water is 24.5 C. Which metal was used? (Please show work) a) c= 0.89 b) c= 0.45 c) c= 0.20 d) c= 0.14 a) c= 0.89 b) c= 0.45 c) c= 0.20 d) c= 0.14Explanation / Answer
The heat given by metal = The heat gained by water
(45.9 g)(c)(95.2-24.5)C = (120 g )(4.18 J/g.C)((24.5-21.6) C
After simlifying it -
c = 0.45 J/g C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.