Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 4.08 g of a compound of nitrogen and oxygen contains 3.02 of ox a 4.08 g of a

ID: 103445 • Letter: A

Question

a 4.08 g of a compound of nitrogen and oxygen contains 3.02 of ox a 4.08 g of a compound of nitrogen and oxygen contains 3.02 of ox a 4.08 g of a compound of nitrogen and oxygen contains 3.02 of ox All three please 3.35 2 10 2.44 × 10 A sample of a compound of xenon and fluorine contains molecules of a single type: XeF,, where n is a whole number. If 9.03 x100 of these XeF, molecules have a mass of 0.311 g, what is the value of n? 8. (A) 2 (B) 3 (C) 4 (D) 6 what mass of carbon is present in 1.4 × 1020 molecules of sucrose (C, HO,) Formula C,HO (A) 1.7×1021 g (B) 2.0×1022 g (C) 3.3 × 10-2 g (D) 2.8 × 10" g A 2.000 g sample of an unknown metal, M, was completely burned in excess O2 to yield 0.02224 mol of the metal oxide, M203. What is the metal? 10. (A) Y (B) Ca (C) A (D) Sc 27

Explanation / Answer

8)

number of moles of XeFn = number of molecules / Avogadro’s number

= 9.03*10^20 / (6.022*10^23)

= 1.50*10^-3 mol

molar mass of XeFn = molar mass of Xe + n*molar mass of F

= 131.293 + n*18.998

now use:

mass = number of mol * molar mass

0.311 = 1.50*10^-3 * (131.293 + n*18.998)

0.311 = 0.197 + 0.0285*n

n = 4

Answer: C

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote