Print Calculator Periodic Table stion 8 of 20 rganic Chemistry Roberts & Company
ID: 1035733 • Letter: P
Question
Print Calculator Periodic Table stion 8 of 20 rganic Chemistry Roberts & Company Publishers presented by Sapling Leaming Calculate the number of pounds of CO2 released into the atmosphere when a 24.0-gallon tank of gasoline is buned in an automobile engine. Assume that gasoline is primarily octane, CaHB, and that the density of gasoline is 0.692 g mL-(this assumption ignores additives). Also assume complete combustion. Number Useful conversion factors: 1 gallon-3785 L 1 kg 2.204 lb lb Previous Q Check Answer Next ExitExplanation / Answer
gasoline volume = 24 gallon = ( 24 gallon) x ( 3.785 L / 1gallon) = 90.84 L = 90840 ml
gasoline mass = volume x density = 90840 ml x 0.692g/ml = 62861.3 g
Gasoline ( C8H18 moles) = mass / Molar mass of C8H18 = 62861.3 g / ( 114.23 g/mol) = 550.3 mol
we have combustion reaction C8H18 + O2 ---> 8CO2 + 9H2O
CO2 moles = 8 x C8H18 moles = 8 x 550.3 = 4402.4 mol
CO2 mass = moles x molar mass of CO2 = 4402.4 mol x 44g/mol = 193707 g = 193.7 kg
CO2 mass in lb = ( 193.7 kg) x ( 2.204 lb / 1kg) = 427 lb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.