Calculate the molar solubility in waterPart complete Mg(OH)2 is a sparingly solu
ID: 1037716 • Letter: C
Question
Calculate the molar solubility in waterPart complete Mg(OH)2 is a sparingly soluble compound, in this case a base, with a solubility product, Ksp, of 5.61×10?11. It is used to control the pH and provide nutrients in the biological (microbial) treatment of municipal wastewater streams. Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in pure H2O? ANSWER=2.41 x 10^-4 Calculate the molar solubility in NaOH Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in 0.150 M NaOH?
Explanation / Answer
Mg(OH)2(s) ------------------> Mg^2+ (aq) + 2OH^- (aq)
s 2s
Ksp = [Mg^2+][OH^-]^2
5.61*10^-11 = s*(2s)^2
4s^3 = 5.61*10^-11
s^3 = 1.4025*10^-11
s = 2.41*10^-4
solubility of Mg(OH)2 = 2.41*10^-4M
NaOH ---------------> Na^+ (aq) + OH^- (aq)
0.15M 0.15M
Mg(OH)2(s) ------------------> Mg^2+ (aq) + 2OH^- (aq)
s 2s+0.15
Ksp = [Mg^2+][OH^-]^2
5.61*10^-11 = s*(2s+0.15)^2 [ 2s+ 0.15 = 0.15 , compare to 0.15M 2s is neglisible]
5.61*10^-11 = s*(0.15)^2
s*0.0225 = 5.61*10^-11
s = 5.61*10^-11/0.0225 = 2.5*10^-9 M
solubility of Mg(OH)2 in NaOH = 2.5*10^-9 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.