Calculate the maximum height to which water could be squirted with the hose in E
ID: 2124156 • Letter: C
Question
Calculate the maximum height to which water could be squirted with the hose in Example 12.2 example if it: (a) Emerges from the nozzle with a velocity of 25.5 m/s
Your answer should have units of meters.
Example 12.2 Calculating Fluid Speed: Speed Increases When a Tube Narrows
Information from example 12.2
A nozzle with a radius of 0.250 cm is attached to a garden hose with a radius of 0.900 cm. The flow rate through hose and nozzle is 0.500 L/s.
The speed of the water in the hose is 1.96 m/s and in the nozzle is 25.5 m/s
Explanation / Answer
The velocity head i.e. (v^2/2g) gets converted into elevation head i.e. z
so z= (v^2/2g)= 25.5^2/(2*9.81)=33.14 m
alternatively,
you may consider projectile motion where maximum height attained = (vsinx)^2/(2*g)
for absolute maximum height x=90 and sinx=1
Therefore maximum height attained= (v^2/2g)=33.14m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.