30 wn concentration requires solution. What is the concentration of the diprotic
ID: 1038271 • Letter: 3
Question
30 wn concentration requires solution. What is the concentration of the diprotic acid 4. The titration of 10.00 mL of a diprotic acid solution of unkno 21.37 mL of a 0.1432 M NaOH solution? the concentra mL of vinegar (mass- 10.05 g) requires 14.77 mL of 0.4926 M NaOH to reach the end point. Calculate the molarity and mass percent of the acetic acid in the vinegar. 5. A 0.2602 g sample of an unknown monoprotic acid requires 12.23 mL of0.1298 M NaOH solution to reach the end point. What is the molecular mass of the acid? 6.Explanation / Answer
4)
Balanced chemical equation is:
2 NaOH + H2A ---> Na2A + 2 H2O
Here:
M(NaOH)=0.1432 M
V(NaOH)=21.37 mL
V(H2A)=10.0 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of NaOH =2*number of mol of H2A
1*M(NaOH)*V(NaOH) =2*M(H2A)*V(H2A)
1*0.1432*21.37 = 2*M(H2A)*10.0
M(H2A) = 0.153 M
Answer: 0.153 M
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.