Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

30 Chlorine has two natarally Isotope Mass occurring isotopes. What is the appro

ID: 105115 • Letter: 3

Question

30 Chlorine has two natarally Isotope Mass occurring isotopes. What is the approximate natural abundance of "CI 3497 u 36 97 CI (A) 24% (B) 35% (C) 50% (D) 76% Which piece of laboratory equipmont is best suited for the preparation of a 0.1250 M solution from solid NaC (A) beaker 31. (B) buret (C) Erlenmeyer flask D) volumetric flask A vessel containing helium gas has a pressure of 0.862 atin at 0.00. what is the pressure when temperature increases to 20.0 "CT (A) 0.000 atm (C 0925 atm (B) 0.802 atm (D) 17.2 atm 33. What is a reasonable atmospheric pressure on the top of Mt. McKinley (elevation 20,320 ftu? (A) 230 mmHg (C) 945 mmlig (B) 798 mmHg (D) 20,320 mmHg 34. Estimate AH for one mole of Bond Bond Energy, NH,NH2 decomposing as shown in this equation H-N-N-H- kJ-mol H-H 436 H-N 389 N-N 163 (A)-830 kJ (C) +99 k) (B) -99 k (D) +830 kJ

Explanation / Answer

Ans 30 : A) 24 %

The atomic mass of chlorine is 35.453 u , which is the average of the mass of naturally occuring isotopes.

Let the abundance of 35 Cl be x , that that of 37-Cl will be 100 - x

So here :

{( 34.97 * x) + 36.97(100-x)} / 100 = 35.453

34.97x + 3697 - 36.97x = 3545.3

2x = 151.7

x = 76 %

100 - x = 24 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote