6. If you have a density of 100 kg/L,, tell me the following: First what are the
ID: 1039412 • Letter: 6
Question
6. If you have a density of 100 kg/L,, tell me the following: First what are the mass units?. Secondly, what is the volume? 7. 100 grams of a liquid completely fill a 200 mL. bottle. What is the density of the liquid? 8. A solution has a density of 1.50 g/mL. How many grams are needed to obtain 10.0 mL. of solution? 9. If a block of copper measures 2.00 em x 4.00 em x 5.00 em and weighs 356 grams, what is its density? 10. The density of mercury is 13.6 g/mL. a. what is the mass of 8.20 mL of mercury? b. what volume would 120 grams of mercury occupy? 11. A student pipets 5.00 ml of ethanol into a flask weighing 15.25 grams. She finds that themass of the flask plus ethanol = 19.17 grams. Calculate the density of ethyl alcohol.Explanation / Answer
Answer:- (6) It is given that density = 100 kg/L
It asks your mass(body mass) and the volume.
You coudl measure your mass using the balance. For example my body mass is 70 kg.
Volume = mass/density
volume = 70 kg x (1L/100 kg) = 0.7L
(7) mass = 100 g
Volume = 200 mL
density = 100g/200mL = 0.2 g/mL
(8) density = 1.50 g/mL
volume = 10.0 mL
Mass = volume*density
mass = 10.0 mL x (1.50g/mL) = 15.0 g
(9) Volume of copper = 2.00 cm x 4.00 cm x 5.00 cm = 40.0 cm3
mass = 356 g
Density = 356g/40.0 cm3
density = 8.90 g/cm3
(10) density = 13.6 g/mL
(a) given volume = 8.20 mL
mass = 8.20 mL x (13.6 g/mL) = 111.52 g
(b) given mass = 120 g
volume = mass/density
volume = 120 g x (1mL/13.6g)
volume = 8.82 mL
(11) Volume = 5.00 mL
mass of ethanol = 19.17 g - 15.25 g = 3.92 g
density = 3.92g/5.00 mL
density = 0.784 g/mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.