An aqueous solution is 36.0 % by mass hydrochloric acid , HCl , and has a densit
ID: 1040869 • Letter: A
Question
An aqueous solution is 36.0 % by mass hydrochloric acid, HCl, and has a density of 1.18 g/mL.
The mole fraction of hydrochloric acid in the solution is?
An aqueous solution of sodium acetate has a concentration of 8.04×10-2 molal.
The percent by mass of sodium acetate in the solution is___ %.?
An aqueous solution of magnesium chloride, MgCl2, contains 1.36grams of magnesium chloride and 17.8 grams of water.
The percentage by mass of magnesium chloride in the solution is?___ %
An aqueous solution is made by dissolving 18.4 grams of iron(III) nitrate in 411 grams of water.
The molality of iron(III) nitrate in the solution is? ___ m
Explanation / Answer
1.
36% by mass; it is (m/m) or (m/V)
I am calculating it as (m/m)
36% HCl solution means
36 g of HCl in 100 g of solution
So, mass of water = 100 g – 36 g = 64 g
Moles of HCl = (36 g) / (36.5 g/mol) = 0.99 mol
Moles of water = (64 g) / (18 g/mol) = 3.56 mol
Total moles = 0.99 mol + 3.56 mol = 4.55 mol
Moles fraction of HCl = (moles of HCl) / (Total moles)
= 0.99 mol / 4.55 mol
= 0.218
2.
[soldium acetate] = 8.04 x 10-2 molal = 0.0804 molal
So, in 1 Kg of solvent the moles of sodium acetate = 0.0804 moles
Or, in 1000 g of solvent the moles of sodium acetate = 0.0804 moles
Or, in 100 g of solvent the moles of sodium acetate = 0.00804 moles
Molar mass of sodium acetate = 82 g/mol
So, 1 mole of sodium acetate = 82 g
Or, 0.00804 moles of sodium acetate = 0.00804 x 82 g = 0.66 g
So, the percent by mass of sodium acetate in the solution is 0.66 %.
3.
Mass of MgCl2 = 1.36 g
Mass of water = 17.8 g
Total mass of solution = 1.36 g + 17.8 g = 19.16 g
So, in 19.16 g of solution mass of MgCl2 = 1.36 g
or, in 1 g of solution mass of MgCl2 = (1.36 / 19.16) g
or, in 100 g of solution mass of MgCl2 = (1.36 / 19.16) x 100 g
= 7.10 g
So, percentage by mass of MgCl2 in the solution is 7.10 %
4.
Mass of iron(III) nitrate = 18.4 g
Molar mass of iron(III) nitrate = 241.86 g/mol
So, moles of iron(III) nitrate = (18.4 g) / (241.86 g/mol) = 0.076 mol
Now, in 411 g of water the moles of iron(III) nitrate = 0.076 mol
or, in 1 g of water the moles of iron(III) nitrate = (0.076 / 411) mol
or, in 1000 g of water the moles of iron(III) nitrate = (0.076 / 411) x 1000 mol
or, in 1 Kg of water the moles of iron(III) nitrate = 0.185 mol
So, the molality = 0.185 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.