Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A multipatient hyperbaric chamber has a volume of 3900 L .At a temperature of 23

ID: 1041347 • Letter: A

Question

A multipatient hyperbaric chamber has a volume of 3900 L .At a temperature of 23C, how many grams of oxygen are needed to give a pressure of 2.5 atm ?

In a gas mixture, the partial pressures are argon 440 mmHg , neon 85 mmHg , and nitrogen 165 mmHg .

What is the total pressure (atm) exerted by the gas mixture?

Whitney's tidal volume, which is the volume of air that she inhales and exhales, was 0.58 L . Her tidal volume was measured at a body temperature of 37 ?C and a pressure of 741 mmHg . How many moles of nitrogen does she inhale in one breath if air contains 78%nitrogen?

In a gas mixture, the partial pressures are argon 440 mmHg , neon 85 mmHg , and nitrogen 165 mmHg .

What is the total pressure (atm) exerted by the gas mixture?

Whitney's tidal volume, which is the volume of air that she inhales and exhales, was 0.58 L . Her tidal volume was measured at a body temperature of 37 ?C and a pressure of 741 mmHg . How many moles of nitrogen does she inhale in one breath if air contains 78%nitrogen?

Explanation / Answer

Solution:1 Given

volume of multipatient hyperbaric chamber=3900L

temperature=230C=296K pressure=2.5atm Let weight of O2=m Molecular weight of O2=32

BY applyling ideal gas equation

PV=nRT where R=gas constant=0.0821 L-atm/mol-k

PV=(m/32)RT

m=(2.5×3900×32)/(0.00821×296)=12838.66 gram

Solution:2

We have given Partial pressure of Argon=440 mm of Hg

  Partial pressure of Neon=85 mm of Hg

Partial pressure of Nitrogen=165 mm of Hg

According to Dalton,s Law At constant volume and Temperature if non-reacting gaseous are mixed in a container

then total preassure of the container is Sum of partial pressure of each gas.

So total pressure=440+85+165=690 mm Hg

Since 760 mm Hg =1 atm

so 690 mm Hg=690/760=0.9 atm Ans.

Soltion3)

Given

Volume She inhale=0.58L Temperature=370C=310k Pressure=741mm Hg=741/760=0.975 atm

PV=nRT

n=PV/RT=(0.975×0.58)/(0.0821×310)=0.022 mole of air She inhale

So She inhale nitrogen=0.022×0.78=0.017 mole Nitrogen Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote