Calculate molarity of following solution from this acid- base titration data If
ID: 1041352 • Letter: C
Question
Calculate molarity of following solution from this acid- base titration dataIf 200 ml of NaOH of unknown concentration with a methyl red indicator present is forested with [0.250 M] H2SO4 the yellow solution turns red after 40.5 ml of the H2SO4 is added what is the milaritybof the NaOH solution Calculate molarity of following solution from this acid- base titration data
If 200 ml of NaOH of unknown concentration with a methyl red indicator present is forested with [0.250 M] H2SO4 the yellow solution turns red after 40.5 ml of the H2SO4 is added what is the milaritybof the NaOH solution
If 200 ml of NaOH of unknown concentration with a methyl red indicator present is forested with [0.250 M] H2SO4 the yellow solution turns red after 40.5 ml of the H2SO4 is added what is the milaritybof the NaOH solution
Explanation / Answer
reaction is
H2SO4 + 2 NaOH ............> Na2So4 + 2 H2O.
40.5 ml of 0.250 M H2SO4 = 0.0405 * 0.250 = 0.0101 mole.
so there are 0.0101 * 2 = 0.0202 mole NaOH.
molarity of NaOH solution = 0.0202 * 1000 / 200 = 0.101 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.