What is the average molarity ————? Show calculation. Desk Date REPORT SHEET EXPE
ID: 1042003 • Letter: W
Question
What is the average molarity ————? Show calculation. Desk Date REPORT SHEET EXPERIMENT Determination of the 25 Dissociation Constant of a Weak Acid B. Standard ization of Sodium Hydroxide (NaOH) Solution Trial 1 Trial 2 Trial 3 Mass of bottle + KHP Mass of bottle Mass of KHP used 0.4+13 0.131 1sg Final buret reading Initial buret reading mL of NaOH used o gml om Molarity of NaOH O2M 000203 M ?.OOLO2N o oolo3(n Average molarity (show calculations and standard deviation) .0o2026 Standard deviation (see Experiment 8) . 3xloExplanation / Answer
Average molarity = ( 0.00203 + 0.00202 ) / 2 = 0.002025 M
Square differences,
1. ( 0.00203 - 0.002025 )2 = 0.000000000025
2. ( 0.00202 - 0.002025 )2 = 0.000000000025
Squared sum = ( 0.000000000025 + 0.000000000025 ) = 0.00000000050
Standard deviation = sqrt.[ sqared sum / ( N - 1 ) ]
S = sqrt. ( 0.000000000050 / 1 )
S = 7.07 * 10-6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.