We need 1.00 L of an acetic acid/acetate (K a = 1.80x10 -5 ) buffer with a start
ID: 1042170 • Letter: W
Question
We need 1.00 L of an acetic acid/acetate (Ka= 1.80x10-5) buffer with a starting pH of 5.000. 500.0 mL of the buffer must be able to resist the addition of 7.50 mL of 0.250 M NaOH while remaining below pH 5.250. How many mL of 0.500 M stock acid and 0.250 M NaOH base solution must be used in preparation of this buffer? Check both answers.
22.4 mL acid
22.4 mL base
31.5 mL acid
31.5 mL base
40.5 mL acid
40.5 mL base
45.0 mL acid
45.0 mL base
63.0 mL acid
63.0 mL base
72.0 mL acid
72.0 mL base
81.0 mL acid
81.0 mL base
126 mL acid
126 mL base
144 mL acid
144 mL base
311 mL acid
311 mL base
Explanation / Answer
According to Henderson-Hasselbulch equation, pH = pKa + Log(nCH3COONa +nnaOH/nCH3COOH -nNaOH), where n = no. of mmol
a) The volume of acid = 22.4 mL, i.e. the no. of mmol of CH3COOH = 0.5 mmol/mL * 22.4 mL = 11.2 mmol
The volume of base = 22.4 mL, i.e. the no. of mmol of NaOH = 0.25 mmol/mL * 22.4 mL = 5.6 mmol
Here, 5.6 mmol of NaOH reacts with 5.6 mmol of CH3COOH to form 5.6 mmol of CH3COONa leaving 11.2-5.6 = 5.6 mmol of CH3COOH
The no. of mmol of added base to buffer solution = 7.5 mL * 0.25 mmol/mL = 1.875 mmol
i.e. pH = 4.74 + Log(5.6+1.875/5.6-1.875) = 5.04
(ii) The volume of acid = 31.5 mL, i.e. the no. of mmol of CH3COOH = 0.5 mmol/mL * 31.5 mL = 15.75 mmol
The volume of base = 31.5 mL, i.e. the no. of mmol of NaOH = 0.25 mmol/mL * 31.5 mL = 7.875 mmol
Here, 7.875 mmol of NaOH reacts with 7.875 mmol of CH3COOH to form 7.875 mmol of CH3COONa leaving 15.75-7.875 = 7.875 mmol of CH3COOH
i.e. pH = 4.74 + Log(7.875+1.875/7.875-1.875) = 4.95
(iii) The volume of acid = 40.5 mL, i.e. the no. of mmol of CH3COOH = 0.5 mmol/mL * 40.5 mL = 20.25 mmol
The volume of base = 40.5 mL, i.e. the no. of mmol of NaOH = 0.25 mmol/mL * 40.5 mL = 10.125 mmol
Here, 10.125 mmol of NaOH reacts with 10.125 mmol of CH3COOH to form 10.125 mmol of CH3COONa leaving 20.25-10.125 = 10.125 mmol of CH3COOH
i.e. pH = 4.74 + Log(10.125+1.875/10.125-1.875) = 4.90
Here, the pH value keep on decreasing.
Hence, most likely the volumes of 22.4 mL of acid and 22.4 mL of the base will give the required pH of ~ 5.0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.