Three samples, claiming to each contain lead, weigh approximately 500mg each. Th
ID: 1048005 • Letter: T
Question
Three samples, claiming to each contain lead, weigh approximately 500mg each. They are analyzed using the Mohr method.
A) Preparation of the titrant: Enough titrant for three standardizations and 3 analyses must me made. How many grams of silver nitrate must be weighed out in order to make 250 mL of 0.1 N titrant.
B) Standardization of the titrant: three pure samples of sodium chloride have been dried and dissolved into 50mL of water containing potassium dichromate indicator. Titration data for the silver nitrate solution you made is:
Run 1 - 270.5 mg NaCl, 43.32 mL AgNO3.
Run 2 - 286.2 mg NaCl, 45.70 mL AgNO3.
Run 3 - 280.6 mg NaCl, 44.88 mL AgNO3.
What is the concentration of the silver nitrate solution and error expressed in standard deviation units?
C) Each sample (of supposed lead) is dissolved into 50.0 mL of 0.5 M nitric acid. Sodium Chloride was added to the solution, precipitating PbCl2. Again, potassium dichromate was added as an indicator and the solution was titrated with 0.09876 N AgNO3.
Run 1 - 512.3 mg sample, 456.3 mg NaCl, 45.31 mL AgNO3.
Run 2 - 521.3 mg sample, 461.4 mg NaCl, 45.55 mL AgNO3.
Run 3- 531.2 mg sample, 449.7 mg NaCl, 42.86 mL AgNO3.
what is the weight percent of lead in the sample, and indicate error in units of standard deviation.
D) There is apparently a legal limit of 60 percent lead in the paint. Calculate the titration error based upon the composition of the solution at the endpoint:
Total Volume at endpoint- 100mL
Initial Volume of 0.05 N HNO3 - 50 mL
Mass NaCl added - 450mg
K2CrO4 added as an indicator- 0.2 mL of 1M indicator solution.
Explanation / Answer
For the titration
A) Preparation of titrant
For 250 ml of 0.1 M AgNO3 = 0.1 M x 0.250 L x 169.87 g/mol = 4.25 g AgNO4 needed
B) standarisation of titrant
Run 1 : molarity of NaCl = 0.2705 g/58.44 g/mol x 0.05 L = 0.0926 M
moles of NaCl = 0.0926 M x 0.05 L = 0.00463 mol
molarity of AgNO3 solution = 0.00463 mol/0.04332 L = 0.107 M
Likewise other runs can be calculated
C) Run 1
moles of NaCl initialy added = 0.4563 g/58.44 g/mol = 0.00781 mol
moles of AgNO3 added = 0.09876 M x 0.04531 ml = 0.0045 mol
moles of Cl reacted with Pb = 0.00781 - 0.0045 = 0.00331 mol
moles of PbCl2 = 0.00331/2 = 0.001655 mol
mass of Pb in sample = 0.001655 mol x 207.2 g/mol = 0.343 g
% Pb in sample = 0.343 x 100/0.5123 = 66.95%
Similarly other run can be calculated
D) Titration error for 6.95% Pb
Added excess Cl in solution = 0.0695 x 2/207.2 = 0.0007 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.