Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three resistors having resistances of R1 = 1.85 , R2 = 2.41 and R3 = 4.93 respec

ID: 1587742 • Letter: T

Question

Three resistors having resistances of R1 = 1.85 , R2 = 2.41 and R3 = 4.93 respectively, are connected in series to a 28.1 V battery that has negligible internal resistance.

Part A

Find the equivalent resistance of the combination.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

Find the current in each resistor.

Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Find the total current through the battery.

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

Find the voltage across each resistor.

Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.

SubmitMy AnswersGive Up

Part E

Find the power dissipated in each resistor.

Answer in the order indicated. Separate your answers using commas.

SubmitMy AnswersGive Up

Part F

Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain why this should be.

Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).

3800 Character(s) remaining

SubmitMy AnswersGive Up

Req =

Explanation / Answer

The effective resistance of the series combination of 3 resistors can be written as follows.

R = R1+R2+R3

R = 1.85 + 2.41 + 4.93

R = 9.19

--------------------------------------------------------------------------------------------

In series combination, the current through each resistor is same,

I = V / R = 28.1 / 9.19 = 3.057 A.

Round off the result to 3 significant digits

The current through each resistor would be I = 3.06 A.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Total current in the circuit is same, so the current through the battery is

I = 3.06 A.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Voltage across R1 = IR1 = ( 3.06 ) ( 1.85 ) = 5.66 V

Voltage across R2 = IR2 =  ( 3.06 ) ( 2.41 ) = 7.37 V

Voltage across R3 = IR3 =  ( 3.06 ) ( 4.93 ) = 15.1 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote